language icon language icon

language icon facebook icon

warsztaty OK’ART

Muzeum Książki Artystycznej nie posiada z góry założonego programu warsztatów. Warsztaty OK’Art wynikają z bieżących potrzeb zgłaszanych do MKA przez nauczycieli, bibliotekarzy, studentów opiekunów grup, itp. Dotyczą szeroko pojętej sztuki książki i polegają na zajęciach teoretycznych oraz praktycznych. Teoretyczne to zwykle wykłady, pokazy eksponatów, prezentacje multimedialne i dyskusje z nimi związane. Praktyczne to próby wykonania składu tekstu, jego druku, oprawy – na różnych urządzeniach. Warsztaty zwykle mają miejsce w MKA ale mogą też odbyć się u zleceniodawcy. MKA kompletuje zespół prowadzących warsztaty zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami. Zgłoszenia zainteresowania warsztatami przyjmujemy na bieżąco z miesięcznym wyprzedzeniem. Negocjowane są wszystkie warunki.

prowadzący:

Radosław Nowakowski

Urodzony w 1955 r. Studia: Politechnika Krakowska, Wydział Architektury.

Muzyk, tłumacz, pisarz. Założył i prowadzi autorskie wydawnictwo "Ogon Słonia". Napisał i własnoręcznie zrobił kilkanaście książek w łącznym nakładzie około trzystu egzemplarzy.

Udział w wielu wystawacy, festiwalach i targach książki artystycznej i normalnej w Polsce i za granicą; od 1995 udział w wystawach "Współczesna Polska Sztuka Książki".

II Nagroda w Korei za książkę "Ulica Sienkiewicza w Kielcach", 7 edycja "Sztuki Książki", 2003. 
Otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prace w zbiorach m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki Uniwersytetu Stanford (USA), British Library, New York Public Library, Wexford Art Centre.

Alicja Słowikowska

Studia: ASP w Warszawie, Wydział Malarstwa. Dyplom: 1974r.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną unikatową, instalacjami, książką artystyczną.

Od 1994 organizatorka wystaw "Współczesna Polska Sztuka Książki". Stypendia twórcze MKiS (1980, 1981r.). Nagroda za tkaninę (Biennale Sztuki, Barcelona, 1979r.), Złota Odznaka ZPAP 2000r., w 2008 otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stypendium MKiDN.

10 wystaw indywidualnych i udział w około 50 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. Triest, Berg, Gladbach, Kolonia, Tokio, Nagasaki, Kobe, Stanford). Od 1995r. udział w wystawach "Sztuka Książki" - kurator. 
Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Katarzyna Szpilkowska

Urodzona w 1974r. Studia: ASP w Łodzi. Dyplom: 1998r.

Zajmuje się ilustracją, książką, obiektem artystycznym, realizuje autorskie projekty artystyczne, prowadzi warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, Centrum Sztuki Dziecka w Łodzi oraz internetową Galerię Sztuki Dziecka.

Realizacje w kraju i zagranicą (Niemcy, Szwecja). Od 2003 udział w wystawach "Sztuka Książki": 
II nagroda Jury, Nagroda Jury dziecięcego, 7 edycja "Sztuki Książki", 2003
Wyróżnienie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego 2006
2005: internetowa prezentacja książki multimedialnej "Bajki dla dorosłych"

Anna Mrozińska-Szmajda

Polonistka, pedagożka, animatorka kultury, promotorka sztuki książki dla dzieci.

Prowadzi autorski blog www.pozarozkladem.blogspot.com. Organizuje spotkania i warsztaty poświęcone współczesnej książce dla najmłodszych, sztuce ilustracji i „wysokiej” kulturze dla dzieci. Zaangażowana w organizację wielu wydarzeń skupionych wokół pięknej książki (inicjowanie wystaw, eventów, spotkań, warsztatów, także adresowanych do dorosłych odpowiedzialnych za kontakt dziecka  z książką). Pomysłodawczyni „Czytanek pod ekranem” w Muzeum Kinematografii, realizatorka projektu “Polish BookArt for Children” – Seul 2012.

Poza Rozkładem (www.pozarozkladem.blogspot.com) to opowieść o książkach, z którymi dziecko działa, odkrywa, tworzy. Książkach często na całe życie. I nie tylko dla dzieci.

Na fali – czytanie w Łodzi ( http://czytaniewlodzi.blogspot.com) to opowieść o pomysłach i inicjatywach promujących dobrą, wartościową i piękną literaturę dla dzieci. O sposobach na animację czytelnictwa i zachęcanie do kontaktu ze sztuką książki.