language icon language icon

language icon facebook icon

Dawny zbiór w nowym Muzeum

Od początku 2023 r. powstaje NOWE Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi ze zbiorów STAREGO Muzeum Książki Artystycznej, które prowadziła Fundacja Correspondance des Arts (1993-2022)

NOWE MKA jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Correspondance des Arts, założoną przez Janusza i Jadwigę Tryzno w 1990 r.

Inicjalną częścią zbiorów NOWEGO Muzeum stanie się KOLEKCJA „Polskiej Współczesnej Książki Artystyczne z przełomu XX i XXI wieku”.

Kolekcja powstała w 2010 r. dzięki  inicjatywie Fundacji CdA , aby poddać ocenie jurorów- artystów i krytyków sztuki książki oraz publiczności, plony konkursów, które od 1992 r. organizowała Alicja Słowikowska z ramienia ZPAP Okręgu Warszawskiego.

Z ponad 500 – wybranych zostało ponad 100 dzieł i zaliczonych do kolekcji, pierwszej tego rodzaju w Polsce.  Wyróżnieni w ten sposób artyści sztuki książki gremialnie oświadczali, że darują zaliczone do kolekcji dzieła na jej na rzecz.

Obecnie „Kolekcja” rozpoczyna „nowe życie” i będzie mogła się rozwijać dzięki dotacji celowej MKiDN na zakupy książek artystycznych do zbiorów Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. 

Dla potrzeb inwentaryzacji zbiorów MKA konieczne jest jednak zebranie dokumentów potwierdzających pochodzenie dzieł, praw własnościowych oraz wskazanie ich ówczesnej wartości .

Inwentaryzacją zajmuje się Fundacja Correspondance des Arts, która prosi o pomoc w tym zakresie i kontakt bezpośredni z Jadwigą Tryzno (502 62 64 66) lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po zinwentaryzowaniu „Kolekcji” Fundacja zamierza zaproponować do zakupu LISTĘ DODATKOWYCH KSIĄŻEK ARTYSTÓW,  których prace zostały zaliczone do „Kolekcji” .

POMOC W STWORZENIU KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ

Szanowni Państwo,

w imieniu Pani Małgorzaty Skłabani pragniemy zwrócić się do artystów sztuki książki z prośbą o pomoc w skontaktowaniu się z twórcą, który zechciałby wykorzystać jej teksty do stworzenia książki artystycznej. Prosimy o kontakt pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informacje o pracach poetki dostępne są pod adresami:

Fundacja im. Tadeusza Karpowicza

HOWL

Latarnia Morska i Latarnia Morska

Facebook

Praski Slam Petycki

RALPH

Indiana Voice Journal

ISSU